برسی سبک زندگی ایرانی اسلامی

ابتدا خانم پژوهش به معرفی عرفهای رایج در جامعه که از موارد تحقیقی ایشان بود پرداختند . و عرفهایی که از کودکی تا جوانی و کهولت بر زندگی مردم ایران مخصوصا ساکنین در روستاها حاکم است مثالهایی را عنوان کردند .از جمله بریدن ناف نوزاد و انداختن آن در مدرسه تا نوزاد عالم شود .اداب و رسوم مخصوص ، جهت مهریه و جهیزیه . عقیده به چشم زخم و اسفند . ریختن آب چله بر نوزاد . مراسمهای ختم ،چهل و سال ،سیاه پوشیدن تا یک سال ،قربانی کردن جلوی میت ،آداب خاص هر قوم در مورد غذا خوردن و . . .

جناب حاج آقای اسفندیاری

ابتداء ضمن سلام و دعا به بهانه مشرف شدن به مشهد مقدس در مورد زیارت جامعه کبیره گفتند توصیه میکنم این زیارت را به عنوان یک معارف دینی و محتوایی بخوانید و با توجه به اینکه آیا این زیارت ناهنجاری دارد و یا اینکه با قران سازگار است ؟ به عبارت دیگر معرفت شناسانه به آن نگاه کنید .

در مورد سخنان خانم پژوهش فر ضمن تایید حرفهای ایشان گفتند جا داشت که این بحثها در جلسات مربوط به خرافه زدایی  در دین و جامعه مطرح می شد .

ایشان اصل بحث را با طرح سوال آغاز کردند .آیا مبنای سبک ایرانی اسلامی چیزی غیر عرفهای رایج است و یا این عرفها زوایایی هستند که جلوی سبک زندگی را گرفته اند؟ و اینکه مقام معظم رهبری از این گزاره به عنوان سبک زندگی اسلامی ایرانی نام بردند ، آیا چه نگرانی و امیدی پشت این مسئله است ؟و آیا سبک زندگی مختص به کشور ماست ؟

ایشان فرمودند تمام جوامع بشری دارای سبک زندگی و همچنین فرهنگ خاص خود هستند .جدای اینکه این فرهنگ به تمدن تبدیل میشود یا نه ؟ قبل از هر چیز لازم است تعاریفی از سبک زندگی و سبک زندگی اسلامی داشته باشیم .

سبک زندگی =مجموعه رفتارهای منسجمی که پیوند وار با هم ، الگوی رفتاری در یک جامعه میشوند .

سبک زندگی اسلامی = مجموعه رفتار های منسجمی که از فطرت و قران و روایات ائمه ع گرفته شده است و انسانها متناسب با آن رفتار میکنند .

ولی اینکه چرا زندگی به سبک ایرانی اسلامی مورد توجه قرار گرفته است و در ایران رهبری آن را مطرح میکند و یا شبکه های فارسی زبان روی آن مانور میدهند چند دلیل عمده دارد .

1 - بعضی بر این باورند پیشرفتهایی که در غرب از نظر علم و اقتصاد ایجاد شده است باعث مصرف گرایی دیگر کشورها از جمله ایران هست .و این مصرف گرایی نه تنها از نظر امکانات اقتصادی و مادی تاثیر گذار است بلکه از نظر فرهنگ هم تاثیرگذار است .و با سرازیر شدن داشته های غرب به ایران و با بهم خوردن بنیان فرهنگ و تمدن ایرانی انحطاط جامعه اسلامی ایران در حال شکل گیری است .و نگرانند که با انحطاط فرهنگ اسلامی ایرانی ،دچار پوچی غربی بشویم .

2 - عده ای هم بر این باورند چون انحطاط یک فرهنگ ، پایه گذار یک فرهنگ برتر است معتقدند این فرهنگ برتر همان فرهنگ اسلامی و توحیدی میباشد .بنابر این چون سبک زندگی مقدمه و متغیر هایی برای فرهنگ است و باعث تولید یک تمدن میشود باید مورد توجه قرار بگیرد .

در واقع اهمیت سبک زندگی برای فرهنگ سازی مانند اهمیت وضو است برای نماز .و برای رویش یک تمدن بشری عالی باید یک جامعه دارای یک پایه قوی و فرهنگ ماندگار و پایداری باشد .و سبک زندگی خوب یک مقدمه است برای فرهنگ سازی یک جامعه در جهت زایش یک تمدن عالی .

3 - ان چیزی که رهبری به عنوان سبک ایرانی اسلامی مطرح کردند در مقابل دو نظر مطرح در جامعه است . عده ای تنها به سبک ایرانی معتقدند و میگویند فقط باید خرافه های آن را اصلاح کرد . و عده ای دیگر تنها معتقد به فرهنگ اسلامی هستند.

توضیح اینکه فرهنگها نسبت به هم دو حالت دارند یا یکدیگر را دفع میکنند و از بین میبرند و یا اینکه در یکدیگر اثر میگذارند .در سبک زندگی هم که مقدمه ای است برای ایجاد فرهنگ یک جامعه همین اتفاق می افتد در عین حال که بعضی چیزها را دفع میکند بعضی چیز ها را هم جذب میکند . به عنوان مثال ، در صدر اسلام ،مسلمانانی که با فرهنگ اسلامی به ایران آمدند در خیلی موارد گرفتار فرهنگ ایرانی میشوند و فرهنگ ایرانی میگیرند .و متقابلا ایرانیان نیز تحت تاثیر زندگی اسلامی آنها قرار میگیرند .پس نمیشود گفت که ما از نظر سبک زندگی در کشور خودمان تاثیر پذیر از شرق و غرب نیستیم .و این نمیشود که فرهنگی اصلا ورودی و خروجی نداشته باشد و یا اینکه مرزها را ببندیم و همه چیز را از اسلام بگیریم .

بلکه واقعیت این است که در سبک زندگی ایرانی اسلامی آن چیزی که از خوبیهای فرهنگ ایران است به اسلام سرایت میکند و فرهنگ اسلامی آن را میپذیرد . و بدنبال آن وظیفه اسلام است که ضایعات و اندیشه های غلط ایرانی بودن را پس بزند و دفع کند . و در اینجاست که رویش و زایش یک تمدن جدید اتفاق می افتد و این سبک اسلامی ایرانی مقدمه ای است برای تمدن جدیدی که میخواهد با معیارهای صحیح ایجاد شود .

در انتها استاد بخشی به جمع بندی مطالب کلاس پرداختند و در جواب این سوال که چرا ایران در حال حاضر اینقدر مورد توجه هست فرمودند عوامل زیادی باعث این مسئله است از جمله اینکه ایران قراره حرفهایی برای خودش داشته باشد .و دیگر اینکه با توجه به منابع سرشاری که در ایران هست و غربیها معتقدند که ایرانیها صلاحیت آن را ندارند و ثروت ایرانیها از جمله پول نفت باید در جهان خرج شود .به اصطلاح به قول حاج آقای اسفندیاری این همان حس منفعت طلبی هست که غرب نسبت به جهان دارد.و دیگر اینکه ترس غربیها از این است که پول ایران صرف نهضتهای آزادیبخش بشود و در نهایت ایجاد مشکل برای جهان غرب بکند . و مهمتر اینکه شاید به خاطر این است که ایران میخواهد به تمدن برسد .

و اما هدف از تشکیل این جلسات برای طرح مشکلات جامعه هست و اینکه اگر بخواهیم به فرهنگ درست و عاری از خرافات برسیم باید افراد مختلف و صاحب نظر بیایند و نظر بدهند و طرح مشکل بکنند و  دیگر اینکه دنبال راه حل برای دفع آن باشیم به یاری خدا .


 

/ 1 نظر / 16 بازدید

مطلب خوبي بود. ولي متاسفانه سه اشتباه بزرگ توي آن هست. 1- اين آقاي اسفنديااري مانند همه گروه هاي ولايت مدار خيال مي كند كه هرچه سوال و مسئله توي مملكت هست، اولين بار در تاريخ ايران توسط رهبري مطرح شده است. در حالي كه چنين نيست. 2- دو شقه بودن فرهنگ ايراني نداريم . بلكه سه شقه است (فرهنگ عربي، فرهنگ غربي، فرهنگ آريايي)، وانگهي اين سه شقه بودن هم صد سال قبل در دوره مشروطه توسط روشنفكران كشور مطرح شد و تا حالا هم ادامه دارد. 3- بحث ايراني اسلامي را رهبري در راستاي تمدن ايراني- اسلامي مطرح كردند. ادمهايي كه خيلي كاسه داغتر از آتش هستند «اسلامي-ايراني» مي گويند؛ بقيه ملت ميگويند «ايراني- سلامي»!!! *** يك تذكر هم به خودتان : لطفا در مورد كاربرد دستوري كلمه «آيا» در جملات سوالي بيشتر مطالعه داشته باشيد. آيا فرهنگ ايراني چيست؟؟؟ ؟؟؟؟ واقعا در زبان فارسي بدعت فرموديد!!!